29 % klíšťat přenáší některou ze závažných nemocí. U téměř 40 % lidí se neobjeví typické příznaky onemocnění. Neodhalená nemoc přechází do dalších fází, kdy je jen těžko léčitelná.
Při napadení klíštětem je člověk vystaven riziku přenosu onemocnění z nakaženého parazita.
Jestliže je klíště infikováno, existuje přibližně 30% riziko přenosu nákazy na člověka. Velmi záleží na době přisátí klíštěte - samozřejmě čím dříve je klíště odstraněno, tím je riziko menší, nelze ale vyloučit nákazu ani při krátkodobém přisátí.
Na přenos klíšťové encefalitidy stačí doba podstatně kratší než je tomu u boreliozy a dalších bakteriálních infekcí.
Množství bakterií či virů přítomných v klíštěti nehraje velkou roli, protože se zde projevují i další faktory, jako odolnost imunitního systému člověka a momentální kondice.
Pro úspěšnou léčbu je nejdůležitější včasná a přesná diagnóza nemoci. Vyšetření klíštěte umožní velmi rychle určit riziko nákazy a přijmout preventivní opatření k zabránění rozvoje onemocnění.
Preventivní očkování existuje pro člověka pouze proti klíšťové encefalitidě.
Používáme speciální metodu PCR, která spolehlivě odhalí všechny klinicky relevantní kmeny borelií (schopné způsobit onemocnění), včetně nově odhalených infekčních kmenů (Borrelia bavariensis, B. valaisiana, B. spielmanii a B. myiamotoi). V případě zjištění, že je klíště infikováno, je možné okamžitě nasadit krátkodobou preventivní léčbu, která zamezí rozvoji nemoci. Pokud nedojde k přeléčení antibiotiky, doporučujeme alespoň pozdější kontrolu protilátek v krvi. Protilátky v krvi lze detekovat až za 4-6 týdnů od přisátí klíštěte. Za tu dobu je již však infekce v těle tak rozšířená, že je třeba minimálně třítýdenní antibiotická léčba, která nemusí být vždy úspěšná, a nemoc tak přechází do dalších obtížně léčitelných stádií.
Borelioza je nejnebezpečnější především z důvodu komplikované diagnostiky a nebezpečí trvalých následků. Je také nejčastěji se vyskytující infekcí přenášenou klíšťaty - viz přehled výsledků vyšetření.
Význam potvrzení infekce v klíštěti spočívá především v tom, že v případě zdravotních potíží po odstranění klíštěte lékaři kontrolují v krvi nejprve protilátky proti borreliím. Pokud víme, že klíště je pozitivní na ehrlichie, je možno provést odpovídající vyšetření a včas nasadit správnou léčbu, protože na léčbu Ehrlichiózy jsou používána jiná antibiotika.
Vyšetření infekčnosti klíštěte, v kombinaci s klinickými příznaky, je tedy velice důležité pro správné určení diagnózy a volbu účinné léčby.
Pro léčbu tohoto virového onemocnění doposud neexistují účinné léky (virostatika).
V případě pozitivního nálezu infekce v klíštěti doporučujeme omezit stres a fyzickou námahu a podpořit obranyschopnost organizmu dostatečným přijmem vitamínů a dalšími podpůrnými prostředky. Důležité je vyhnout se pobytu na přímém slunci. Imunitní systém si v naprosté většině případů s infekcí poradí.
Průkaz viru klíšťové encefalitidy v klíštěti usnadňuje včasnou diagnostiku v případě propuknutí nemoci.
Babesióza, Bartonelóza,Tularémie, Neoehrlichióza
V případě pozitivního nálezu u těchto infekcí, je třeba konzultovat s lékařem jakékoliv projevy onemocnění. Výsledek vyšetření klíštěte lékaři usnadní včasnou diagnostiku a zahájení odpovídající léčby.
Babesioza je velmi často přítomna současně s Boreliozou, což způsobuje komplikovaný průběh onemocnění. Viz níže.
Klíště může být přenašečem více než jedoho závažného onemocnění.Koinfekce obvykle vede k intenzivnějsímu průběhu akutní fáze onemocnění a většímu souboru příznaků, které jsou méně specifické. V důsledku komplikovanější diagnostiky se prodlužuje doba rekonvalescence. Často je koinfekce objevena až poté, co pacient nereaguje na léčbu a je zřejmé, že příznaky jsou způsobeny jiným patogenem.
Současný výskyt více než jednoho patogena u klíšťete není nijak výjimečný - viz přehled zde.