Lymeská (též lymská) nemoc, neboli lymeská borelióza, je onemocnění odvozující svůj název od amerického městečka Old Lyme, kde byl poprvé pozorován zvýšený výskyt onemocnění kloubů u dětí, které vzniklo v důsledku tehdy ještě neznámé choroby. Od konce devatenáctého do zhruba poloviny dvacátého století byly popsány projevy lymeské boreliózy a prokázala se spojitost s předchozím napadení klíštětem. Následně byl potvrzen přenos této nemoci klíštětem obecným v různých oblastech. Roku 1982 byl odhalen původce nemoci, bakterie Borrelia burgdorferi. Ta je nejčastějším původcem choroby v Severní Americe. V Evropě byly objeveny další dva kmeny bakterií rodu Borrelia, které způsobují boreliózu na evropském kontinentě a to Borrelia garinii a Borrelia afzelii.
Borelióza (Lymeská choroba) je nejzávažnější onemocnění přenášené klíšťaty, které probíhá ve třech fázích. Po napadení infikovaným klíštětem jsou první příznaky pozorovatelné několik dní až týdnů po infekci.
Počet případů borelióz v České republice se pohybuje okolo 4000 hlášených onemocnění ročně. Viz evidence výskytu infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.
Proti této závažné infekční nemoci doposud neexistuje účinná očkovací látka! Proto je pro úspěšnou léčbu lymeské boreliózy nejdůležitější včasná diagnóza a okamžité zahájení léčby antibiotiky. Pokud je nemoc odhalena a léčena včas, odezní obvykle její příznaky bez dalších komplikací. Mohou přetrvávat určité příznaky jako bolest hlavy a kloubů nebo zvýšená únava. V případech pozdního začátku léčby je situace mnohem vážnější, hrozí postižení nervů, kloubů, a rozvoj dalších komplikací, například kardiovaskulárních poruch a dalších.
Borelie v počátečních fázích infekce jsou naštěstí citlivé na běžná antibiotika. Základní dávky amoxycilinu/klavulanátu, doxycyklinu nebo azithromycinu podané zhruba do 10 dnů od napadení infikovaným klíštětem zabrání rozvoji onemocnění, což vysvětluje význam vyšetření infekčnosti přisátého klíštěte.
První příznaky lymské boreliózy (erythema migrans) jsou standardně léčeny antibiotiky po dobu 14-21 dní. Základem léčby je podávání cílených antibiotik. Nejčastěji se používá doxycyklin, azitromycin, cefalosporiny. Pozor na použití samotného amoxycilinu - výskyt rezistentních kmenů borelií je velmi častý. Při volbě antibiotika je nutné zohlednit formu boreliózy a stádium onemocnění. U neurologických forem je nutno zvolit antibiotikum pronikající do mozkomíšního moku. U vážnějších forem onemocnění je nutná léčba injekční.
Aktuality a více informací o diagnostice naleznete v článku Nové trendy v léčbě LB a Pokroky v diagnostice LB.
Borelie patří mezi spirochéty, které jsou typické tenkým tvarem buňky, pohybující se vývrtkovitým pohybem. Nejbližšími příbuznými jsou treponemy (původce syfilis) a leptospiry (původce leptospirózy). Podívejte se na pohyb spirochét pod mikroskopem.
Na základě klíšťat vyšetřených v laboratoři Protean s.r.o. byly připraveny přehledy výskytu infikovaných klíšťat v jednotlivých letech a jejich rozložení v krajích a okresech.
Další informace o nemoci včetně mnoha zkušeností pacientů i odborníků s touto chorobou se dočtete na informačním serveru www.borelioza.cz.