V klíšťatech byl objeven nový mikroorganismus způsobující závažnou infekci, která je velmi nebezpečná pro osoby s oslabenou imunitou. Tento nově objevený patogen byl nazván Candidatus Neoehrlichia mikurensis a napadá cévní výstelku. Způsobuje vážné zdravotní komplikace spojené s poruchami oběhového systému, vysokými horečkami a bolestí svalů a kloubů.
Onemocnění bylo objeveno teprve v roce 2010 a je zvláště nebezpečné pro osoby se sníženou obranyschopností, tedy pro pacienty s autoimunitními nemocemi, poruchami krvetvorby, onkologické pacienty, pacienty bez sleziny nebo po transplantacích. Neoehrlichióza byla ale popsána i u naprosto zdravých osob. Jeden takový případ skončil dokonce úmrtím pacienta. Hlavní nebezpečí této nemoci spočívá v tom, že pokud není správně diagnostikována, může být považována za hematologické či autoimunitní onemocnění nebo nesouvisející cévní příhodu, což může vést k nesprávné léčbě (např. nasazení kortikosteroidů či dokonce chemoterapie).
Původcem onemocnění je patogenní bakterie Candidatus Neoehrlichia mikurensis, která napadá endoteliální buňky a způsobuje záněty cévní výstelky spojené s emboliemi. Nejzávažnějším příznakem jsou tedy cévní a tromboembolické příhody, které nejsou běžně dávány do spojitosti s bakteriální infekcí, což může vést k neadekvátní léčbě. Pokud je neoehrlichióza správně diagnostikována, léčba je poměrně jednoduchá.
Promořenost infikovaných klíšťat v Evropě se pohybuje mezi 0,1-24,3%, přičemž nejvyšší výskyt je ve střední Evropě včetně ČR.
Laboratoř Klíště.cz pružně zareagovala na tento nový objev a zavedla spolehlivou diagnostiku tohoto onemocnění, které je součástí balíčku Oslabená imunita.
Ze vzorků analyzovaných v letech 2018-2022 v laboratoři Protean bylo 6,2 % klíšťat přenašeči neoehrlichie.