Nejúčinnější je kombinace různých prostředků - přírodní prostředky na pokožku a repelenty na oblečení. Účinek domácích přípravků je ovšem krátkodobý, proto je potřeba jeho aplikaci opakovat. Náramek s přírodními silicemi ovšem působí po celou dobu kdy ho máme umístěný na ruce, noze nebo madlu kočárku, a je proto vhodným doplňkem ochrany proti klíšťatům.
Přírodní prostředky proti klíšťatům a také prostředky na posílení imunity v případě setkání s infikovaným klíštětem jsou i s odborným výkladem k dispozici v Nature Vitality, kde se věnují alternativní a holistické zdravotní péči.
Přírodní tipy proti klíšťatům
- Ocet svařený s rozmarýnem
Nejčastěji používaný domácí recept; 1 litr vody přivedete k varu, odstavíte ze sporáku a přidáte sáček sušeného nebo hrst čerstvého rozmarýnu, pod poklicí necháte vychladnout, a potom přefiltrujete. Pak vlijete lžíci vinného octa a promícháte. Uložíte do lednice v uzavřené láhvi a před procházkou aplikujete z rozprašovače.
- Podobným způsobem můžete použít levanduli, tymián nebo čajovník.
- Fenykl
Sáček s kořením promněte mezi prsty a dejte si ho do kapsy kalhot před procházkou; během pobytu v lese občas sáček znovu zpracujte rukama, aby se vůně rozvinula.
- Tinktura z vratiče obecného
Hrst květů vratiče a tři posekané stroužky česneku přelijte 100 ml lihu a nechte týden louhovat. Pak sceďte, přelijte do rozprašovače a tímto přípravkem si postříkejte nohavice, rukávy a boty při cestě do lesa.
- Citrusy
Do vařicí vody přidejte několik oloupaných a nakrájených citronů, pomerančů, limet nebo grepů, vařte na mírném ohni asi hodinu, a poté vyjměte ovoce. Skladujte v lednici.
- Hřebíček
Do skleničky Alpy s obsahem 200 ml naložte 30 ks hřebíčku a nechte louhovat alespoň 24 hodin, dokud roztok nezhnědne, poté nalijte do rozprašovače.